Czy ćwiczenia w wodzie dają lepsze efekty

Pływanie to najbezpieczniejsza forma aktywności fizycznej. W porównaniu z ćwiczeniami, wykonywanymi „na lądzie” niesie za sobą minimalne ryzyko kontuzji, za to przynosi wiele korzyści dla naszego samopoczucia, kondycji i sylwetki.
Czy ćwiczenia w wodzie dają lepsze efekty? W pewnym sensie tak, gdyż znakomicie wpływają na sprawność i ruchomość stawów nie obciążając ich. Dlatego też są zalecane przy zapaleniach stawów, jak również chorobach kręgosłupa i osteoporozie. Ze względu na duże bezpieczeństwo ćwiczeń, wykonywanych w wodzie, mogą je z powodzeniem uprawiać kobiety w ciąży, oraz osoby starsze.
Oprócz tradycyjnego pływania, w wodzie można ćwiczyć na przykład jogę lub pilates. W wielu fitness klubach, dysponujących basenami, są organizowane specjalne zajęcia zwane aqua aerobikiem, które są odpowiednikiem klasycznych ćwiczeń aerobowych, przystosowanym do środowiska wodnego. Takie ćwiczenia doskonale spalają tłuszcz, rzeźbią sylwetkę i poprawiają kondycję fizyczną. Co ciekawe, trening w wodzie bywa znacznie intensywniejszy niż ten poza wodą. Efektywności dodaje mu bowiem fakt, że mamy tu do czynienia z dodatkowym napieraniem wody na ciało, więc musimy w wykonanie ćwiczeń włożyć więcej wysiłku. Paradoksem jest jednak to, że nie odczuwamy tej intensywności, gdyż w wodzie nie działa grawitacja, nasze ciało staje się lżejsze i można wykonywać ruchy, które podczas tradycyjnej gimnastyki zmęczyłyby nas znacznie bardziej.
Ze względu na niską kontuzjogenność aktywności fizycznej, wykonywanej w wodzie i tego, że jest bezpieczna dla stawów, z powodzeniem mogą ją uprawiać osoby otyłe, dla których zwykłe ćwiczenia byłyby zbyt dużym obciążeniem.
Dodatkowym, acz niewątpliwym atutem jest fakt, że w sezonie letnim ćwiczenia tego typu mogą być wykonywane na odkrytym basenie. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią przebywać w zamkniętych pomieszczeniach siłowni, czy dusznych salach fitness klubów.
Gimnastyka w wodzie to zatem chyba najbardziej uniwersalna forma aktywności fizycznej, polecana każdemu, bez względu na wiek, wagę czy aktualną kondycję.

African Mango gdzie kupić – jeśli masz nadwagę polecam ten preparat.