Czy trzeba prać nowe ubrania i dlaczego

Czy nowa garderoba, prosto ze sklepowej półki jest zawsze czysta i gotowa do założenia? Istnieją zwolennicy również takiej teorii, jednak coraz częściej pojawiają się opinie, że nie jest to właściwe postępowanie. Czy wobec tego trzeba prać nowe ubrania, a jeśli tak, to dlaczego?
Na ogół nikt nie ma wątpliwości, co do konieczności prania nowozakupionej bielizny czy też ubranek niemowlęcych. Amerykański dermatolog Donald Belsito zaleca jednak, aby przed włożeniem na siebie każdej nowej części garderoby, choć raz ją wyprać. Dowodzi mianowicie, że chemiczne środki konserwujące, używane przy produkcji ubrań, są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Dowodem na to są wysypki, zaczerwienienia i podrażnienia skóry, pojawiające się często po założeniu nowej garderoby. Stany zapalne i alergie to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, gdyż zawarty w impregnatach do ubrań formaldehyd może przyczyniać się nawet do powstawania chorób nowotworowych. Formaldehyd to substancja, stosowana między innymi do…balsamowania ludzkich zwłok. W produkcji ubrań gwarantuje natomiast, że mniej się gną, zachowują dłużej kolor i są mniej narażone na działanie pleśni czy grzybów. Wszystko jednak kosztem naszego zdrowia.
Nowe ubrania powinno się prać przed założeniem również dlatego, że mogą znajdować się na nich tony kurzu fabrycznego, jak również bakterii i zarazków, pozostawionych przez sprzedawców lub innych klientów.
Najbardziej prozaicznym argumentem przemawiającym za praniem nowozakupionych ubrań jest przecież fakt, że przed nami mogło je mierzyć w sklepie kilka, lub nawet kilkadziesiąt osób, których poziom higieny i jakość zdrowia nie są nam znane. Tymczasem podczas mierzenia ubrań wszelkie bakterie, grzyby i pasożyty przechodzą na ubrania, a następnie mogą zarazić kolejnego klienta.

Wszy, pałeczki salmonelli, owsiki, a nawet tasiemce – to niektóre z zagrożeń, które mogą na nas czyhać w niewinnie wyglądających i pachnących nowością ubraniach. Dlatego też pamiętajmy o praniu nowej garderoby, a możemy oszczędzić sobie w ten sposób poważnych problemów zdrowotnych.