Jak wygląda testowanie oprogramowania?

Bardzo istotną częścią procesu tworzenia oprogramowania jest testowanie, dzięki niemy można wyeliminować większość błędów przed wypuszczeniem produktu na rynek.

Oczywiście testowanie to wyeliminowanie jak największej ilości błędów, jednak nie zawsze udaje się zlokalizować wszystkie z nich. Dlatego też należy wykonać jak największa ilość testów na różnych obszarach i na różnego rodzaju sprzęcie. Obecnie kiedy często korzystamy z urządzeń mobilnych oprogramowanie musi być także dostosowane do naszych smartfonów i tabletów. Przed testowaniem należy przygotować specjalną listę wymagań, jakie mają być przetestowane, warto przeprowadzić test krok po kroku i porównywać z listą wymagań. Testy oprogramowania mogą być wykonywane na wiele sposobów, oczywiście testuje się je ręcznie, wówczas testerzy wykonują pewne zadania, jakie odpowiadałyby działaniu zwykłego użytkownika. Może być to przykładowo wykonanie i wydrukowanie jakiegoś raportu. Jak wygląda testowanie oprogramowania?

Testerzy ręcznie wykonują przypadki testowe bez użycia jakichkolwiek narzędzi automatyzacji.

Odgrywają rolę użytkownika końcowego i starają się jak najszybciej znaleźć jak najwięcej błędów w aplikacji. Błędy są zestawiane w raport o błędach, który jest przekazywany programistom w celu ich przejrzenia i naprawy. Aplikacji nie można testować wyłącznie za pomocą automatyzacji, więc testowanie ręczne odgrywa istotną rolę w testowaniu oprogramowania. Wymaga określonego sposobu myślenia, ważna będzie z pewnością cierpliwość, kreatywność i umiejętność poszukiwania rzeczy których się nie spodziewamy znaleźć w typowych funkcjonalnościach programu. Testowanie eksploracyjne polega na umożliwieniu testerowi swobody interakcji z aplikacją i reagowania według własnego uznania. Wówczas testerzy dostosowują się i ustalają, co jest potrzebne, zamiast postępować zgodnie ze zdefiniowanymi procedurami testowymi. Naturalnie testy oprogramowania, należą nierozerwalnie do całego procesu tworzenia oprogramowania. Należy pamiętać że im wcześniej wykryjemy błąd tym łatwiej będzie go naprawić.