Kosmetyki naturalne jakie warto znać

Kosmetyki naturalne to takie, w których nie ma szkodliwych dodatków, lub występują one w bardzo niewielkich ilościach. Mowa na przykład o parafinach, syntetycznych substancjach konserwujących, lub pochodnych ropy naftowej czy olejów mineralnych. Tego typu kosmetyki nie zawierają również składników, pochodzących od martwych zwierząt, a na etapie tworzenia tych produktów nie eksperymentuje się na zwierzętach.
Największą zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że znacznie rzadziej, niż te tradycyjne uczulają naszą skórę, co jest istotną informacją nie tylko dla alergików. Zbyt intensywne stosowanie bowiem kosmetyków tradycyjnych, naszpikowanych szkodliwymi związkami chemicznymi, w ostatecznym rozrachunku nie tylko nie przyniesie korzyści naszej urodzie, ale może również osłabić nasz układ odpornościowy i doprowadzić do poważnych chorób.
Należy przy tym zastrzec, że zdarzają się też uczulenia na naturalne składniki, zawarte w kosmetykach. Są osoby, mające alergię na przykład na określone zioła lub olejki eteryczne. Różnica polega na tym, że substancje te wykazują się znikomą szkodliwością i nawet przy wystąpieniu reakcji uczuleniowej, nie będą miały długofalowych skutków dla naszego organizmu.
Kosmetyki naturalne, jakie warto znać są tworzone na bazie olejów roślinnych, ekstraktów ziołowych, wód kwiatowych, olejów eterycznych, oraz tłuszczy i wosków. Do ich produkcji wykorzystuje się również algi morskie lub minerały, które stanowią cenny dodatek do tych specyfików.
Wszystkie te składniki możemy znaleźć w szamponach, odżywkach, mydłach, peelingach, maseczkach i balsamach. Na rynku jest też szeroka oferta kosmetyków dziecięcych, które opierają się na składnikach, pochodzących z natury.
Pamiętajmy jednocześnie, że nazwa kosmetyki naturalne nie oznacza, że ich składniki pochodzą z upraw ekologicznych. Nie wszystkie firmy starają się bowiem o uzyskanie takiego certyfikatu. Warto również wiedzieć, że w porównaniu z kosmetykami tradycyjnymi, te naturalne mają krótszy termin przydatności do zużycia, na ogół trzy do sześciu miesięcy.