Naturalne sposoby zapobiegania siwieniu włosów

Wszyscy na ogół niechętnie obserwujemy ślady siwizny na swoich włosach. O ile niektórym mężczyznom siwe nitki przy skroniach mogą służyć, tak większość kobiet z zacięciem walczy ze wszelkimi oznakami utraty koloru włosów. Istnieją dwa rodzaje siwienia: fizjologiczne i przedwczesne. To pierwsze występuje pomiędzy 30 a 40 rokiem życia i postępuje wraz z upływem czasu. Pierwsze siwe włosy obserwujemy wówczas na skroniach i czubku głowy. Natomiast przedwczesne siwienie może nastąpić już około 20-go roku życia, a w skrajnych przypadkach dotyczyć nawet dzieci. Jest to zjawisko nienaturalne, u podłoża którego leżą najczęściej przyczyny genetyczne lub problemy zdrowotne. Wyjaśnienie przedwczesnego siwienia można znaleźć jedynie dzięki kompleksowej diagnostyce medycznej.
Proces siwienia może przyspieszyć również stres. Osoby nerwowe o wiele częściej od tych spokojniejszych wykazują oznaki przedwczesnego siwienia. Istnieją jednak pewne naturalne sposoby zapobiegania siwieniu włosów, które mogą nieco opóźnić ten proces fizjologiczny i sprawić, że nasze włosy na dłużej zachowają swoją barwę. Na pewno podstawowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Specjaliści polecają na przykład picie dużych ilości kefiru. Zawiera on wapń i witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, które doskonale wpływają na odnowę komórek. Przeciwnikiem wczesnego siwienia jest też pietruszka, bogata w żelazo, oraz witaminy A, C i B. Dobrze jest popijać samodzielnie przyrządzony napój z drożdży, których łyżeczkę należy zalać wrzątkiem. W takim napoju znajduje się tak zwana biotyna, która stymuluje mieszki włosowe.
Do naturalnych sposobów zapobiegania siwiźnie należy też olejowanie włosów olejem goździkowym, który ma zdolność przyciemniania ich. Wystarczy wetrzeć taki olej na noc, a rano normalnie umyć głowę i nałożyć odżywkę.
Siwieniu włosów sprzyja działanie promieniowania UV. Dlatego też przed wyjściem na słońce podstawą jest nakrycie głowy, oraz używanie do włosów kosmetyków, zawierających odpowiednie filtry.