Włosy bujne i gęste

Także u zdrowego człowieka utrata włosów, w pewnych liczebnościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich właściwa pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi zalecanych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem utraty włosów bywa stres, zmęczenie, ale również schorzenia tarczycy chociażby. Łysienie może być efektem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych problemach ze zdrowiem. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być zawarte informacje dotyczące działań niepożądanych. Jeśli wypadanie włosów może być uzależnione od kuracji, po finiszu objawy powinny ustąpić. Jeśli wypadanie włosów sprowokowane jest niedomiarem budulców, minerałów albo witamin odpowiednie ich uzupełnienie powinno zlikwidować kłopot. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na stan włosów, zatem kontrolnie warto sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż kobiety skarżą się na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Specyficzna utrata włosów na części czołowej albo na czubku głowy (u kobiet) to objaw tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą wpływać na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet gorączka utrzymująca się parę dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie utraty włosów wskutek złej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie czy malowanie znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z czasem doprowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może znaczne ubywanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi dziennie aż kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym nawet kilkukrotnie więcej. W tym czasie większe dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć ten proces. Wskazana jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.

Więcej w tym blogu: na porost włosów forum